Výběr 3D televize
Poslední aktualizace článku: 14. leden 2016

Velikost obrazovky
Velikost televize je vhodné zvolit s ohledem na velikost místnosti resp. vzdálenost, z jaké se budete na televizi koukat. Neméně důležitým kritériem je i typ sledovaných pořadů. Pro sledování převážně pozemní DVB-T v rozlišení 720x576 je vhodnější menší obrazovka. S připravovaným spuštěním DVB-T2 se i u televizního vysílání stane standardem rozlišení FullHD 1920x1080, které známe převážně z filmů na Blu-ray. Pro FullHD je již vhodnější větší obrazovka od 40 palců (102cm) nebo sledování z kratší vzdálenosti. Opravdový zážitek z detailního obrazu UltraHD 3840x2160 si vychutnáte jen na velké obrazovce od 50 palců (127cm). Optimální vzdálenost pro sledování televize je hodně subjektivní. Doporučuje se dvojnásobek úhlopříčky obrazovky. (Tip: Úhlopříčku uvedenou v palcích vynásobte pěti a získáte vzdálenost v cm.)

Plazma, LCD, LED, OLED
V současné době existují tři základní technologie zobrazení. Plazma, LCD a OLED. Teď si říkáte: "A co LED?". No, to je takový marketingový podvod. LED televize jsou ve skutečnosti LCD televize s LED podsvícením. Dřívější označování LCD televize se vztahovalo na LCD s podsvícením zářivkou CCFL. Televize se skutečným LED zobrazovačem se označují OLED. Jakou technologii zobrazení si tedy vybrat? Plazmy jsou již na ústupu. OLED přináší vyšší kontrast i barevnou hloubku a černá je skutečně černá. Avšak OLED mají zatím problém s krátkou životností. Již po 1000 hodinách klesne jas modré o 12%, zelené o 8% a červené o 7%. Po 14000 hodinách je jas modré na 50%. Proto je v současnoti nejlepší volbou LCD s LED podsvětlením (RGB a Direct LED jsou lepší než Edge LED). OLED se zatím více prosazují jen u mobilních telefonů.

LCD vs. OLED


Fukcionalita
Nezapomeňte ověřit požadovanou funkcionalitu a technické parametry. Rozlišení alespoň FullHD 1920x1080. Některé televizory už mají rozlišení UltraHD 4K, tedy čtyřnásobné rozlišení oproti FullHD. Frekvence panelu min. 100Hz, lépe 200Hz (myšlena skutečná frekvence, nikoli softwarově dopočítávaná). Odezva 8ms a méně. Jas, kontrast, čím více, tím lépe. Jenže tyto parametry většina výrobců vůbec neuvádí. Zvukový výkon alespoň 2x10W.
  Televizní tuner umožňuje příjem televizního signálu z více zdrojů podle podpory těchto norem:
 • DVB-T - současný standard pozemního vysílání (pro SD rozlišení používá kodek MPEG-2, pro HD pak MPEG-4)
 • DVB-T2 - připravovaný standard (pozor, většina současných TV podporuje H.264/AVC, u nás bude používán H.265/HEVC)
 • DVB-C - standard digitálního vysílání v sítích kabelových televizí (SD MPEG-2, HD MPEG-4)
 • DVB-S - první generace digitálního satelitního vysílání
 • DVB-S2 - druhá generace digitálního satelitního vysílání umožňující příjem v HD (např. Skylink)
Z další funkcionality nezapomeňte na: Wi-Fi; Ethernet; HDMI; optický výstup zvuku; přehrávání a nahrávání USB; DLNA/AllShare; Web; HbbTV; podporu formátů MKV, AVI, H.264/AVC, H.265/HEVC, DivX, Xvid, MPEG-2, MP3, AAC, AC3, DTS, SRT (ověřte správnost zobrazování českých titulků v UTF-8).

DVB-T2 H.265/HEVC
Jak jsme již zmínili, připravuje se mezi lety 2018 až 2020 spuštění nového televizního standardu DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC. Televizory, které tento kodek nemají, nebudou schopny (bez set-top boxu) toto vysílání přijímat. Zeptali jsme se na zákaznických linkách několika výrobců televizorů, jak jsou na tom s podporou tohoto nového televizního standardu.
 • LG - Kodek HEVC je podporován na všech modelech s operačním systémem WebOS. Model LF652 mezi ně patří taktéž.
 • SAMSUNG - Naše nové televizory Samsung řady J z roku 2015 mají podporu kodeku H265 Hevc u tunerů DVB-T2.
 • PHILIPS - Naše TV podporují pouze DVB-T2 H.264. Modely 2016 se připravují. Většina bude vybavena DVB-T2/S2@HEVC.
 • SONY - Informujeme Vás, že daný kodek podporují televizory SONY pouze s rozlišením 4K, tedy rozlišení ULTRAHD.
 • PANASONIC - Momentálně žádný z televizorů Panasonic nemá podporu H.265.

3D televize
Na trhu jsou dnes televizory využívající dvě různé technologie trojrozměrného zobrazení. Aktivní 3D technologie funguje na principu rychlého střídání snímků pro levé a pravé oko. Pro sledování musí mít divák brýle, které střídavě zatemňují jedno či druhé sklo. Zatemňování je bezdrátově synchronizováno s televizorem. Pasivní 3D využívá systém polarizace obrazu, kdy sudé řádky jsou určeny jednomu oku a liché druhému. Ani zde se divák neobejde bez brýlí. Tyto díky polarizačním filtrům (využívá se kruhová polarizace) propustí sudé řádky obrazu levému oku, liché řádky pravému oku. Obraz se pro každé oko nezobrazuje střídavě, ale najednou.

 

Aktivní vs. pasivní 3D
Každá z používaných 3D technologií má svoje výhody a nevýhody. V našem příkladu budeme vycházet z toho, že na vstupu televizoru máme dva plnohodnotné obrazy v rozlišení FullHD 1920x1080, pro každé oko jeden.Aktivní 3D TV zobrazuje obraz střídavě, jednou pro levé oko, podruhé pro pravé.
  Výhody:
 • Plné rozlišení obrazu (v praxi se však většinou nevyužívá)
 • Ostrý obraz

  Nevýhody:
 • Blikání obrazu (většina to ani nevnímá, někdo trpí nevolností)
 • Dražší brýle s elektronikou (od 400Kč / 15€)
 • V brýlích nutno měnit nebo dobíjet baterii (výdrž 120 hodin)Pasivní 3D TV zobrazuje obraz prokládaně, sudé řádky pro levé oko, liché pro pravé.
  Výhody:
 • Žádné blikání obrazu
 • Levnější lehké brýle (od 100Kč / 4€)
 • K dispozici i nasazovací klipy na dioptrické brýle
 • Brýle kompatibilní napříč značkami (na návštěvu si vem své)
  Nevýhody:
 • Poloviční rozlišení obrazu 1920x540
 • Zubaté hrany (proklad řádků je jinak neznatelný)

Video o Cinema 3D
Toto video popisuje výhody pasivní 3D technologie vyvinuté jihokorejskou firmou LG a jimi označované obchodní značkou Cinema 3D.Video o zprovoznění aktivních 3D brýlí
Toto video vysvětlí postup zprovoznění aktivních 3D brýlí a spárování s televizorem jihokorejské značky SAMSUNG.Jakou 3D televizi vybrat
Výhody a nevýhody obou 3D technologií již teoreticky víte. Lepší kvalitu obrazu má aktivní 3D technologie. Ale na druhou stranu může někomu sledování blikajícího obrazu způsobovat nevolnost. Někdo dokonce takto uměle vytvářený 3D nesnese vůbec, bez ohledu na to, zda se jedná o aktivní nebo pasivní technologii. Mnoho lidí nemusí být schopno sledování 3D obrazu kvůli vadě zraku (tupozrakost, velký rozdíl dioptrií mezi levým a pravým okem, vidění jen na jedno oko). Nejlepší je proto navštívit specializovaný obchod a na vlastní oči porovnat aktivní i pasivní 3D. Při výběru televizoru sledujte i kvalitu jeho obrazu v režimu 2D. Zjistěte si i počet 3D brýlí dodaných s TV a jejich cenu pro jejich případné dokoupení. Pak se zkuste domluvit s prodejcem na možnosti vrácení televize do několika dní, pokud byste zjistili, že vám nevyhovuje, či v případně aktivní technologie nezpůsobuje zdravotní potíže. Pokud by tomu tak bylo, v úvahu by pak přicházela jen pasivní 3D technologie. Pokud prodejce nevyhoví, nákup dokončete přes internet (třeba i u jiného obchodníka), protože zde máte možnost vrácení zboží do 14 dnů, kdyby přeci jen ta pečlivě vybíraná televize nevyhovovala. Zvláště u dražších modelů se vyplatí si připlatit za prodloužení záruky.

Ceny i recenze najdete na Heureka.cz
S nákupem televizoru vám pomůže i největší nákupní portál Heureka.cz. Porovnáte zde ceny výrobků v jednotlivých eshopech. Serióznost prodejců ověříte na základě hodnocení "Ověřeno zákazníky". U výrobků najdete nejen technické specifikace, ale i recenze psané zákazníky, kteří je již zakoupili. Případnému riziku s nákupem na internetu se vyhnete se službou "Garance nákupu". Ale i když jste rozhodnuti pro nákup televizoru v kamenné prodejně specializovaného obchodu, získané informace se mohou hodit k doplňujícím dotazům na obchodníka. Pokud už víte, že se vámi vybraný televizor na internetu prodává např. o 2000Kč levněji, můžete si zkusit říci o nějakou slevu, třeba 1000Kč.

Formáty 3D filmů
Nejlepší kvalitu obrazu mají 3D filmy s rozlišením 2x FullHD, kdy je obraz uložen buď ve formátu Full-SBS 3840x1080, nebo Full-OU 1920x2160. Nevýhodou je náročnost na hardware kvůli vyššímu datovému toku. Z tohoto důvodu se častěji používají formáty Half-SBS 1920x1080, což jsou dva obrazy poloviční šířky vedle sebe, a Half-OU 1920x1080, což jsou dva obrazy poloviční výšky nad sebou.

Half-SBS je doporučen pro aktivní 3D, kde dosahuje lepší kvality obrazu při zpětném roztažení z 960x1080 na 1920x1080 (resp. z 960x800 na 1920x800 u většiny filmů), protože výchozí rozlišení v horizontální i vertikální ose je přibližně stejné. Pro pasivní 3D není vhodný, protože dosahuje jen čtvrtinového rozlišení 960x540 (resp. 960x400 u většiny filmů).

Half-OU je doporučen pro pasivní 3D, kde k žádnému zpětnému roztažení nedochází, protože je zobrazováno proloženě 540 řádků pro levé oko a 540 řádků pro pravé oko. Naopak pro aktivní 3D je méně vhodný, protože je při rozlišení 1920x540 (resp. 1920x400 u většiny filmů) výchozí rozlišení horizontální a vertikální osy značně nevyvážené (v poměru mezi 7:2 až 10:2).

Nicméně obě 3D technologie přehrajou všechny čtyři zmíněné formáty.
  Aktivní 3D TV:
 • Full-SBS - plné rozlišení obrazu (maximální kvalita)
 • Full-OU - plné rozlišení obrazu (maximální kvalita)
 • Half-SBS - poloviční rozlišení obrazu (lepší kvalita)
 • Half-OU - poloviční rozlišení obrazu (horší kvalita)
  Pasivní 3D TV:
 • Full-SBS - poloviční rozlišení obrazu (zbytečné, stačí Half-OU)
 • Full-OU - poloviční rozlišení obrazu (zbytečné, stačí Half-OU)
 • Half-SBS - čtvrtinové rozlišení obrazu (raději ne)
 • Half-OU - poloviční rozlišení obrazu (doporučený formát)
  


Ukázkové 3D filmy ke stažení
K vyzkoušení vaší 3D televize a k porovnání rozdílů mezi Half-SBS a Half-OU si můžete stáhnout naše ukázková videa LG Cinema 3D.